O Ultimate Frisbee

Späť na domovskú stránku

Ultimate Frisbee je bezkontaktná tímová hra diskom (lietajúcim tanierom), ktorá je postavená na základoch fair play. To že fair play je základným kameňom tejto hry dokazuje viacero faktov:

  • zápasy sa hrajú bez rozhodcu pretože sa predpokladá, že hráči sú schopní sa dohodnúť a vyriešiť každú hernú situáciu
  • na turnaji sa okrem víťazstva považuje za rovnako hodnotnú trofej aj získanie ocenenia Spirit of the Game (družstvá hlasovaním vyberú to ktoré počas turnaja najviac preukázalo zmysel pre fair play)
  • je to bezkontaktný šport kde aj (neúmyselné) skríženie dráhy protihráča znamená prerušenie hry, ide teda o pomerne bezpečný šport
  • súperiace tímy po každom zápase spoločne zhodnotia zápas a potleskom vyjadria ocenenie vzájomného výkonu

Okrem samotného disku si hra vyžaduje len trochu rovnej (trávnatej) plochy a niekoľko ľudí s chuťou do športu.

Stručné pravidlá

Ultimate hrajú dve sedemčlenné družstvá na trávnatom ihrisku s veľkosťou 100 metrov a šírkou 36 metrov. Na konci ihriska sú tzv. zóny s dĺžkou 18 metrov.

Na začiatku hry stoja oba tímy oproti sebe na čiarach oddeľujúcich koncové zóny od zvyšku ihriska. Brániace družstvo vyhodí disk čo najďalej smerom k súperovi a jeho hráči bežia zaujať obranné postavenie. Táto situácia sa opakuje po každom bode, pričom hráči družstva, ktoré dalo bod, sa stávajú obrancami a ich súperi sa presunú na druhú stranu ihriska.
Útočiace družstvo boduje prihrávkou, ktorú chytí jeho hráč v koncovej zóne súpera. Disk sa môže pohybovať len prihrávkami medzi hráčmi. Hráč nesmie s diskom bežať, po prijatí prihrávky musí zastať. Družstvo stráca disk ak:
  • sa disk dotkne zeme
  • brániaci hráč chytí disk, alebo ho zrazí na zem
  • útočník je odrátaný brániacim hráčom
  • útočiaci hráč chytí disk za postrannou čiarou

Hráča s diskom, ktorý sa snaží uvoľniť pivotovaním, môže brániť len jeden obranca v okruhu troch metrov. Vítazí tím, ktorý získa viac bodov.

Ako hrať ultimate frisbee

Zdroj: http://szf.sk/ultimatepravidla/

 

 

Kontaktuj nás

Chceš prísť na tréning , zaujíma ťa viac náš klub alebo sa chceš len niečo spýtať ?